Pressiteade: 2. maist saab netipangas paroolikaardiga teha kuni 10 000-krooniseid makseid

29 aprill 2007

Pressiteade: 30.04.07

2. maist saab netipangas paroolikaardiga teha kuni 10 000-krooniseid makseid 

Turvalisema internetikasutuse eesmärgil alanevad 2. maist internetipankade korduvkasutusega paroolikaardiga tehtavate maksete päevalimiidid 10 000 kroonini päevas. Suuremaid makseid saab teha turvalisemaid lahendusi, näiteks ID-kaarti kasutades.  Pangaliit soovitab ID-kaarti kasutada kõigil oma internetikasutuse turvalisusest hoolivatel klientidel, sõltumata maksete summast.

Muudatus puudutab Hansapanga, SEB Eesti Ühispanga, Sampo Panga, Krediidipanga, Parex banka Eesti Filiaali ja Tallinna Äripanga kliente. PIN-kalkulaatorite ja ühekordsete paroolikaartide omanikud saavad jätkata internetipangas oma senise limiidi kasutamist olemasoleva identifitseerimisvahendiga.

Pangaliidu tegevdirektori Katrin Talihärmi sõnul on tegemist ennetava meetmega, kuna pankade jaoks on meie interneti-turvalisuse olukord väga oluline ning soovitakse hoida see nii kõrgel kui võimalik. Talihärm märkis, et pangad informeerisid plaanitavast muudatusest juba veebruaris, et kliendid saaksid harjuda ID-kaardi kasutamisega internetis ning klientide tagasiside muudatusele on olnud positiivne.

„Vaata Maailma raames sündinud Arvutikaitse 2009 algatuse tulemusel on tänavu kahekordistunud nende inimeste arv, kes kasutavad ID-kaarti Internetis, see ulatub nüüd 50 000 inimeseni. Sama trendi näeme ka internetipankades,” ütles Talihärm. „Hüppeline kasv toimus valimiste nädalal, ja näha on, et paljud lisandunud kasutajad ongi nüüd sellele kui mugavale võimalusele üle läinud. On reaalne, et aasta lõpuks kasvab Internetis ID-kaarti kasutavate inimeste arv 100 000ni."

Arvutikaitse 2009 tegevuste raames on oluliselt laienenud ka ID-kaardi järelteeninduse võrk - ununenud PIN-koodide või aegunud sertifikaatide uuendamine on läinud lihtsamaks ja kättesaadavamaks. Kokku pakutakse ID-kaardi järelteenindust 143 teeninduspunktis (19 KMA kontorit, 60 Hansapanga kontorit ja kõik 64 SEB Eesti Ühispanga kontorit).

Tänavu on Eesti elanikud ostnud juba 40 000 ID-kaardi lugejat, kokku prognoositakse 2007. aastal väljastada üle 100 000 uue kaardilugeja . Enne tänavust aastat oli kasutuses ligi 70 000 ID-kaardilugejaga varustatud arvutit.

Eestis on välja antud üle 1 miljoni ID-kaardi, seega on kaart pea igal täisealisel kodanikul.

Turvalise internetikasutuse huvides peaks iga inimene hoolitsema ka selle eest, et tema arvutis oleks tulemüür, ajakohane viirusetõrjeprogramm ja toimuks tarkvara regulaarne uuendamine turvaaukude sulgemiseks. Turvalisusmeetmete kohta saab lähemat infot veebilehelt www.arvutikaitse.ee.

2006. aasta maikuus sündinud Arvutikaitse 2009 algatus on Eesti Vabariigi ja Vaata Maailma Sihtasutuse peamiste rahastajate (Hansapank, SEB Eesti Ühispank, EMT ja Elion) ühine ettevõtmine arvutikasutuse turvalisemaks muutmiseks. Kolme aasta jooksul rahastavad osapooled Arvutikaitse 2009 algatust 60 miljoni Eesti krooniga. Selle tulemusel peaks 2009. aasta lõpuks kasutama e-teenusetele ligipääsemiseks ID-kaarti 400 000 eestimaalast.

Lähem info:
Katrin Talihärm, Pangaliidu tegevdirektor
taliharm@pangaliit.ee
611 6569

Mart Parve
Vaata Maailma SA projektijuht
mart.parve@vaatamaailma.ee
610 1880