Eesti pangad tõid turule välkmaksed

Tänasest liiguvad maksed kolme Eesti panga vahel reaalajas. Välkmaksete süsteemiga on nüüd liitunud SEB, Swedbank ja LHV, mis tähendab, et kuni 95% eestisisestest maksetest jõuavad nüüd saajani vaid mõne hetkega.
31 jaanuar 2019

Välkmaksed muudavad pangakliendile maksete tegemise mugavamaks. Kuni 15 000 euro suurused maksed liiguvad süsteemiga liitunud pankade vahel reaalajas, vaid loetud sekundite jooksul. Välkmaksed liiguvad erinevalt tavamaksetest 24 tundi ööpäevas, 7 päeva nädalas, seda ka riigipühadel. Kui seni tuli reede õhtul ühest pangast teise tehtud makse laekumist oodata esmaspäevani, jõuab nüüd makse kohe kohale. Välkmaksete süsteemiga liitumiseks teevad ettevalmistusi ka teised Eestis tegutsevad pangad, nt Coop Pank liitub süsteemiga käesoleva aasta esimeses pooles.

 „Euroopa pangandus astub välkmaksetega suure ja uuendusliku sammu edasi. Selle tulemusena muutub peagi meie arusaam sellest, mida me raha liigutamisel normaalseks peame. Eesti pangad on uuenduse esimeste seas kasutusele võtnud ja euroala riikidest on Eesti üks esimesi, kus suur osa maksetest saab välkmaksena liikuda,“ rääkis Pangaliidu juhatuse esimees Erki Kilu. „Välkmakse teeb elu palju mugavamaks, sest enam ei pea maksete tegemisel panga töögraafiku pärast muretsema.“ 

Pangaliidu maksetoimkonna juhi Tatjana Grünvaldi sõnul liigub SEB, Swedbanki ja LHV siseselt ja nende pankade vahel täna kuni 95% Eesti maksetest. „Eesti pangad teevad head tööd maksekeskkonna parandamiseks. Nüüd on võimalik maksta kiirelt päevast ning kellaajast sõltumata. Välkmakse võimaldab luua uusi makseteenuseid, mis pakuksid konkurentsi senistele kaardimakselahendustele,“ kommenteeris Grünvald. „Makse tegemisel soovitame kliendil olla eriti tähelepanelik, et saaja kontonumber ja nimi oleks korrektsed. Tasub meeles pidada, et maksed jõuavad saajani tihti ainult konto numbri alusel,“ lisas Grünvald. 

Paljudel juhtudel saab välkmakseid käsitleda mugava alternatiivina sularahamaksetele. Nii saab hetkega tasuda sõbrale oma osa restoranis õhtusöögi eest või maksta müüjale kauba eest koha peal või e-poes. Samuti võimaldab uus süsteem muuta senised pangasisesed makselahendused ka pankadevaheliselt kasutatavaks. 

Välkmaksed toimivad üleeuroopaliselt ehk neid saab teha ka teiste riikide pankadesse, mis on reaalajas euromaksete süsteemiga liitunud. Eestis tegutsevad pangad on valinud välkmakseid vahendavaks platvormiks erinevate Euroopa pankade endi poolt rahastatud välkmaksesüsteemi EBA Clearing RT1. Selle üleeuroopalise reaalajas maksete süsteemi kaudu liikus 2019. aasta alguse seisuga 100 000 välkmakset päevas ja süsteemi algusest alates on neid tehtud juba 10 miljonit. 

Eesti Pangaliit on 1992. aastast tegutsev Eesti pankade esindusorganisatsioon. Eesti Pangaliidu 12 liikmespanka annavad tööd 5 tuhandele inimesele, teenindavad 2,3 mln klienti ja omavad 25 mld eurot varasid, millest 19 mld eurot on laenud Eesti majandusse. Eesti Pangaliidu peamised eesmärgid on Eesti panganduse arendamine ja liikmespankade ühiste tegevuste koordineerimine. Eesti Pangaliit on Euroopa Pangandusföderatsiooni liige.