Ehkki määramatust on palju ja nähtavus majanduses on madal, kasvab taas laenunõudlus

2022. mais kasvas majapidamiste laenuportfell Eesti pankades taas eelnevast kuust kiiremini, kasvades 267 miljoni euro võrra. Taas kasvas ka ettevõtjate laenuhuvi – uusi laene võtsid ettevõtjad 462 miljoni euro ulatuses, mis on tänavu suurim kuine laenukasv. Taas pööras selgelt langusse ka üle 60 päeva tasumata laenumaksete maht.
29 juuni 2022

Eraisikute laenuportfell on mai lõpu seisuga 10,6 miljardit. Ettevõtete mitu kuud kestnud tavapärasest oluliselt madalam kevadine laenunõudlus asendus mais selge kasvuga ning ettevõtete laenuportfell ületab nüüd 8,5 miljardi euro piiri. Aastaga on majapidamiste laenuportfell kasvanud 670 miljoni euro ja ettevõtete oma ligemale miljardi euro võtta.

Kevadel kahe kuu jooksul kasvanud enam kui 60 päeva laenumaksega võlgu jäänud laenude maht langes maikuus nii majapidamiste kui ettevõtete seas, ulatudes vastavalt 17,9 ja 20,7 miljoni euroni. Pankade laenuportfellist moodustavad probleemsed laenud rekordiliselt madala osa, vaid 0,2%. Aasta tagasi oli laenudega hädas olijate laenuportfelli maht eraisikute seas 27 ja ettevõtete seas 39 miljonit eurot.    

Juunikuus vahetab Pangaliit juhti – SEB juhatuse esimehelt Allan Parikult võtab Eesti pankade esindusorganisatsiooni juhtimise järgmiseks kaheks aastaks üle Swedbanki juhatuse esimees Olavi Lepp. Pariku sõnul olid viimased aastad, mil tema Pangaliidu eestvedaja oli, nii pankade kui Eesti ettevõtete kui perede jaoks keerukad, ent suuremate karide eest on Eesti majandus seni edukalt kõrvale põigelnud. „Kui koroonapandeemia alguses tundus, et saabunud on senitundmatu sügavusega kriis, aitasid riigi, ettevõtete ja pankade ühine kiire tegutsemine enamiku ettevõtete jaoks hullema ära hoida,“ rääkis Parik. „Üle Eesti turu pankade koostöös loodud võimalust lihtsustatud korras laenumakstest puhkust võtta kasutasid tol ebakindlal ajal paljud ettevõtted ja pered. Tipphetkel, 2020. aasta juuni lõpus, oli kokku maksepuhkusel 23 565 laenu võtnud ettevõtet ja majapidamist. 2021. aasta märksõnaks olid aga ülikiirele tõusule keeranud energiakandjate hinnad, 2022. aasta alguses aga Venemaa sõda Ukraina vastu.“

„Võtan Pangaliidu juhtimise üle hetkel, kui majanduslikus vaates on määramatust palju. 2022. aasta sügis ei pruugi tulla kerge ja pankade ülesanne on aidata ühiskonna muutustele kaasa, seda nii finantseerijana kui ka nõuandjana lahenduste otsimisel. Keerulistel aegadel on pangad valmis pakkuma sobilikke lahendusi, et toetada nii ettevõtteid kui peresid,“ lisas Olavi Lepp.

Pangaliidu eesmärk on Eesti panganduse arendamine ja pankade ühiste probleemide lahendamiseks vajaliku tegevuse koordineerimine. Pangaliitu kuulub kümme Eestis tegutsevat panka. Pangaliidu liikmetele kuulub varade mahu järgi enam kui 98%-ne turuosa.